رشته مهندسی کامپیوتر چیست و چه تفاوتی با علوم کامپیوتر دارد؟
وظیفه علوم کامپیوتر پرداختن به مباحث بنیادین کامپیوتر است و حاصل این کار علم کامپیوتر است. اما آیا تولید علم به تنهایی کافی است؟ خیر! افرادی باید وجود داشته باشند تا از این علم استفاده و تکنولوژی های جدید ایجاد کنند
  • مهرداد تاجدینی
  • 1395/5/16
  • 0
  • 1621

وظیفه علوم کامپیوتر پرداختن به مباحث بنیادین کامپیوتر است و حاصل این کار علم کامپیوتر است. اما آیا تولید علم به تنهایی کافی است؟ خیر! افرادی باید وجود داشته باشند تا از این علم استفاده و تکنولوژی های جدید ایجاد کنند. این افراد همان مهندسین کامپیوتر اند! مهندس کامپیوتر باید بتواند  با بهره گیری از علوم کامپیوتر و علوم دیگر (مانند الکترونیک) تکنولوژی های جدید ایجاد کند.

اصولا در هر رشته مهندسی ، کار مهندس به همین صورت است که ذکر شد. یعنی مهندس از علوم رشته های دیگر استفاده می کند و سعی در ایجاد تکنولوژی و دستگاه های جدید دارد.

به عنوان مثال رشته مهندسی مکانیک را در نظر بگیرید. وظیفه یک مهندس مکانیک چیست؟ یک مهندس مکانیک باید بتواند با استفاده از قوانین علم فیزیک، ابزار آلات و دستگاه های مکانیکی را طراحی کند و سپس بسازد. ولی آیا کشف قوانین فیزیک هم وظیفه مهندس مکانیک است؟ البته که نه! مهندس باید بتواند علوم مختلف را با هم ترکیب کند و از آنها در صنعت استفاده کند ولی پیشبرد علم وظیفه مهندس نیست. در کامپیوتر هم دقیقا چنین چیزی صادق است. علم در رشته علوم کامپیوتر تولید می شود و مهندس کامپیوتر از آن در صنعت استفاده می کند.

 

 

البته این موضوع به این معنا نیست که از یک Computer Scientist در صنعت استفاده نمی شود یا یک مهندس حق ندارد چیزی به علم اضافه کند! هیچ کس چنین قانونی را وضع نکرده است! هر کدام از این رشته ها هدف خاص خودش را دنبال می کند. امروزه شرکت های بزرگ کامپیوتری دنیا نیاز به متخصصین هر دو رشته دارند، هم علوم کامپیوتر (Computer Science) و هم مهندسی کامپیوتر (Computer Engineering).

در قسمت بعد درباره مباحث مطرح در مهندسی کامپیوتر خواهم نوشت. 

مهرداد تاجدینی

مهرداد تاجدینی هستم. فوق لیسانس رشته علوم کامپیوتر و در شرکت رهیاب رایانه گستر به عنوان برنامه نویس مشغول به کار می باشم.

نظرات0
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب کاربریایجاد حساب کاربری