ویژگی های جالب نرم افزار پیام رسان تلگرام که باید بدانید!
تلگرام این نرم افزار پیام رسان دوست داشتنی امروزه جایگاه ویژه ای در بین ما ایرانیان پیدا کرده است اگر شما هم از علاقه مندان تلگرام هستید و هر روز بارها از آن برای ارتباطاتتان استفاده می کنید باید این 17 ویژگی  را درباره ی تلگرام بدانید. 
  • محمد انصاری
  • 1395/6/4
  • 2
  • 1699

تلگرام به عنوان رقیب واتس اپ که فعالیت خود را از سال 2013 آغاز کرده همواره روندی رو به رشد داشته است، تلگرام که به تازگی به آمار 100 میلیون کاربر فعال در ماه رسیده است که آمار بسیار خوبی است و نقطه ی عطفی در رشد آن محسوب می شود اما همچنان پشت سر واتس اپ با آمار اعلامی 1 میلیارد کاربر فعال در ماه قرار قرار دارد. افراد زیادی از تلگرام به علت ویژگی های امنیتی آن و در دسترس بودن آن در پلت فرم های مختلف استفاده می کنند، نکته ی قابل توجه درباره ی تلگرام جذب تعداد زیادی کاربر در روز است و هم اکنون که بنده در حال آماده کردن این مقاله هستم در وبلاگ تلگرام اعلام شده است که روزانه 350 هزار نفر به کاربران تلگرام اضافه می شود و همچنین روزانه 15 میلیارد پیام بوسیله تلگرام رد و بدل می شود، تلگرام این نرم افزار پیام رسان دوست داشتنی امروزه جایگاه ویژه ای در بین ما ایرانیان پیدا کرده است اگر شما هم از علاقه مندان تلگرام هستید و هر روز بارها از آن برای ارتباطاتتان استفاده می کنید باید این 17 ویژگی  را درباره ی تلگرام بدانید. 

توجه داشته باشید که باید آخرین نسخه ی بروزرسانی تلگرام را دریافت کرده باشید.

1. امکان ویرایش یا حذف پیام های ارسال شده

یکی از قابلیت های جدید و بسیار کاربردی تلگرام امکان ویرایش پیام های ارسالی است، خیلی مواقع برای ما پیش می آید که ناخواسته پیامی را به شخصی می فرستیم و قبل از این که مخاطبمان آن را بخواند می خواهیم آن را ویرایش کنیم، البته بعد از خوانده شدن پیام نیز می توان آن را ویرایش کرد،

برای ویرایش یک پیام ارسال شده  پیام مورد نظر را یک بار لمس کنید سپس از منوی باز شده گزینه ی "Edit" را انتخاب کنید

 

سپس پیام را ویرایش کرده و در انتها با لمس علامت تیک در گوشه راست-بالا ( که در تصویر با دایره قرمز مشخص شده است) تغییرات را روی پیام قبلی اعمال کنید.

 

۲.  رنگ LED و اعلانات را به سلیقه ی خود انتخاب کنید (تنها در اندروید)

تلگرام نه تنها به شما این امکان را می دهد که یک اعلان سفارشی برای هر یک از مخاطبینتان انتخاب کنید، شما حتی می توانید یک رنگ LED اعلان منحصربه فرد به ازای هر مخاطب خود انتخاب کنید. البته دستگاه شما می بایست دارای چراغ LED اعلان برای این کار باشد. 

برای این کار کافی است در تلگرام وارد اطلاعات تماس شخص مورد نظر شوید و سپس "Notifications and Sounds" را انتخاب کنید در اینجا شما گزینه هایی برای تغییر اعلانات ، الگوی لرزش دستگاه (ویبره) ، صدا و الویت بندی و رنگ LED پیدا خواهید کرد.

 

۳. مدیریت دانلود فایل های صوتی و تصویری

تلگرام به شما امکان ارسال هر فایلی (از بین فایل های رسانه ای معمول) را می دهد و شما می توانید فایل هایی تا حجم 1.5 گیگابایت را ارسال کنید در سوی مقابل ممکن است شما یک فایل با حجم بالا را دریافت کنید. در این مورد شما باید مشخص کنید که می خواهید فایل های رسانه ای ( تصاویر ، پیام های صوتی ، موزیک ، انیمیشن ، ویدئو ) در تلگرام به صورت خودکار دانلود و دریافت شوند یا نه. چرا که ممکن است شما نخواهید حجم زیادی از اینترنت موبایلتان را به خاطر دانلود یک فایل بزرگ از دست بدهید،

شما می توانید تعیین کنید که فایل های رسانه ای، زمانی که شما از اینترنت موبایل  یا از وای فای (WiFi) و یا از رومینگ استفاده می کنید دانلود شوند. همچنین شما می توانید "Autoplay GIFs" (اجرای خودکار انیمیشن) و "Save to Gallery" را فعال یا غیرفعال کنید. شما این گزینه ها را می توانید از مسیر زیر پیدا کنید.

Setting >> Automatic media download

 

بطور پیش فرض این گزینه غیر فعال است و تمام اطلاعات دانلود شده از تلگرام در پوشه ی نصبی تلگرام ذخیره می شود.

 

۴. فعال کردن اعلان های بازشونده برای پاسخ دادن به طور مستقیم از صفحه اصلی   (اعلان های بازشونده یا پاپ آپ که در یک صفحه جدید باز می شوند) _ تنها در اندروید

با این که اعلان های بازشونده گاهی ممکن است آزار دهنده باشند ولی اگر شما از آن دسته از کاربرانی هستید که مشتاق نوشتن و پاسخ دادن سریع هستند در این صورت اعلان های بازشونده برای شما می تواند مفید باشد چرا که به شما امکان پاسخ گویی به پیامهای دریافتی تان به طور مستقیم از صفحه اصلی را می دهد. برای فعال کردن  اعلان های بازشونده به مسیر زیر بروید:

Settings->Notifications and Sounds->Popup Notifications

و چنانچه می خواهید حتی زمانی که  صفحه ی گوشی شما در حالت قفل شده و خاموش قرار دارد اعلان های بازشونده را دریافت کنید گزینه ی  "Always show popup" را انتخاب کنید 

چنانچه می خواهید تنها زمانی که صفحه ی گوشی شما در حالت قفل شده و خاموش قرار دارد اعلان های بازشونده را دریافت کنید گزینه ی "Only when screen off"  

و چنانچه می خواهید که تنها زمانی که صفحه گوشی شما در حالت روشن قرار دارد اعلان های بازشونده را دریافت کنید گزینه ی "Only when screen on" را انتخاب کنید و در غیر اینصورت برای غیرفعال کردن آن گزینه ی "No popup" را انتخاب کنید

 

 

۵. در چت های محرمانه <زمانبند حذف خودکار> را فعال کنید

Secret chats یا چت های محرمانه که پیام ها در آن به صورت انتها به انتها رمزگذاری می شوند درمیان دیگر ویژگی های امنیتی  یکی از ویژگی های مفید و پرطرفدارِ تلگرام به حساب می آید. ولی آنچه که ما بیشتر از همه دوستش داریم امکان حذف خودکار و زمانبندی شده ی پیام های ارسال در گفتگوهای محرمانه هستیم.

برای فعال کردن آن کلید سه نقطه (...) را در صفحه چت لمس کنید و سپس "Set Self-destruct timer" را انتخاب کنید و سپس مدت زمانی را که می خواهید بعد از آن مدت پیام های شما از بین بروند را انتخاب کنید. کافیست تنها یک بار آن را تنظیم کنید، پیام هایی که شما دریافت یا ارسال می کنید در زمان تعیین شده از بین خواهند رفت.

یرای استفاده از Secret chats کافی است تا در منوی تلگرام بخش New Secret Chat را کلیک کرده و سپس مخاطب مورد نظر را انتخاب کنید. بعد از آن کافی است تا طبق عکس زیر، بخش self-destruct timer را از بالای صفحه چت انتخاب و برای آن زمان تعیین کنید.

 

 ۶- پنهان کردن آخرین زمان حضورتان در تلگرام از دید کاربران دیگر

توانایی پنهان کردن آخرین فعالیت ها در تلگرام بسیار شبیه به واتس اپ است اما در تلگرام علاوه بر آن ویژگی های ضروری دیگری نیز وجود دارد. مثلا در تلگرام شما می توانید شرایط استثنا را نیز مشخص کنید به طوری که شما می توانید آخرین زمان حضورتان را از دید مخاطب خاصی پنهان کنید که در این صورت آنها زمان تقریبی آخرین حضور شما را به صورت "recently (به معنی اخیرا)" "within a week or within a month" (در حدود یک هفته یا یک ماه) مشاهده خواهند کرد.

شما می توانید این گزینه را در تلگرام می توانید در مسیر زیر پیدا کنید:

Settings->Privacy and Security->Last Seen

در این جا شما می توانید مشخص بودن  آخرین زمان حضورتان را در تلگرام برای همه با گزینه ی "Everybody" ، برای مخاطبین تلفن تان با گزینه ی "My Contacts" ، برای هیچ کس با گزینه ی "Nobody"  مشخص کنید در ضمن شما می توانید بعد از انتخاب این که چه گروهی می تواند آخرین زمان حضور شما را مشاهده کند، در بخش "Add exceptions" سیاست خود را درقبال افراد خاصی مستقیما مشخص کنید.

برای مشاهده شدن آخرین زمان حضورتان توسط فرد خاصی در قسمت "Always Share With" کاربران مورد نظر خود را انتخاب کنید 

و برای پنهان کردن آخرین زمان حضورتان برای فرد خاص دیگری  در قسمت "Never Share With" کاربران مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

۷. جستجوی پیام ها

احتمالا تا به حال برایتان پیش آمده است که بخواهید  یکی از پیام های قدیمی را بخوانید اما نمی خواهید تا رسیدن به آن پیام اسکرول انجام دهید؟ بسیار خب، تلگرام آن را با قرار دادن امکان جستجو در پیام هایتان آسان کرده است. برای جستجوی یک پیام وارد صفحه ی چت انفرادی یا گروهی شوید و کلید سه نقطه  را لمس کنید و گزینه "Search" را انتخاب کنید. سپس متنی را که می خواهید جستجو کنید را وارد کرده و سپس کلید "Search" را لمس کنید. شما در نتیجه جتسجو پیام هایی مشاهده خواهید کرد که متن جستجوی شما در آن به همراه رنگ پس زمینه مشخص (Highlight) شده است.

 

۸. چت های خود را قفل کنید

در واتس اپ و دیگر نرم افزارهای پیام رسان برای اطمینان از این که شخص دیگری به پیام های شخصی ما دسترسی پیدا نکند مجبور بودیم از نرم افزار دیگری که وظیفه آن قفل گذاری روی یک نرم افزار دیگر بود استفاده کنیم، خوشبختانه در تلگرام گزینه ای برای قفل گذاری روی چت ها با یک کلمه عبور وجود دارد.

برای درج یک کلمه عبور به مسیر زیر بروید:

Settings->Privacy and Security->Passcode Lock

  ابتدا آن را فعال کنید. سپس کلمه عبور دلخواهتان را وارد کنید. شما می توانید زمان قفل شدن خودکار را مشخص کنید، که به صورت خودکار چت های شما را درصورتی که برای لحظاتی گوشی خود را رها کرده اید قفل خواهد کرد. شما همچنین می توانید به صورت دستی چت هایتان را با لمس کردن کلید قفل در صفحه ی اصلی قفل کنید

 

 

۹. بررسی دستگاه هایی که از حساب کاربری شما استفاده می کنند

یکی از ویژگی های خوب پیام رسانِ تلگرام امکان تبادل چت ما بین چند دستگاه است به این معنی که شما می توانید به چت هایتان در چند دستگاه مختلف دسترسی داشته باشید، بنابراین شما می توانید چتی را در تلفن هوشمند خود آغاز کرده و آن را در کامپیوتر شخصی  ادامه دهید. این ویژگی جالب به هیچ وجه در واتس اپ تعریف نشده. در واقع واتس اپ صرفا به شما اجازه دسترسی به صفحه وب را می دهد که آنهم نیاز به تایید در واتس اپ موجود در موبایل دارد. 

بنابراین تلگرام به شما امکان بررسی این که چه دستگاههایی در حال حاضر از حساب کاربری شما استفاده می کنند را می دهد، بد نیست هر از چند گاهی مثلا یک ماه یک بار آن را بررسی کنید، چون این یکی از راههایی هست که یکی ممکن است بدون این که شما خبر داشته باشید به تمام پیام های ارسالی شما در گوشی خود دسترسی داشته باشد. پس مراقب باشید هک نشوید.

برای این که ببینید چه دستگاههایی درحال حاضر از حساب کاربری شما استفاده می کنند به مسیر زیر بروید:

Settings->Privacy and Security->Active Sessions

در اینجا شما می توانید به استفاده دستگاههای دیگر از حساب کاربریتان خاتمه بدهید و در دستگاههای دیگر خروج خود را بزنید

 

۱۰- پیش نمایش و اضافه کردن استیکرها

تلگرام به شما امکان استفاده از پک های کامل استیکر را می دهد و شما حتی می تواند استیکرهای خود را بسازید و از طریق ربات Stickers@ آن را اضافه کنید. با این که یک روش درون برنامه ای برای اضافه کردن استیکرها وجود ندارد، شما می توانید آن را از طریق وب سایت های دیگر یا نرم افزارهای دیگر اضافه کنید. برای اضافه کردن یک استیکر روی لینک آن کلیک کنید و آن شما را به نرم افزار تلگرام خواهد برد و گزینه ی "Add Sticker" را به شما نمایش خواهد داد، اولین بار که شما استیکری را اضافه کنید، شما می توانید پیش نمایش آن را با لمس کردن و نگه داشتن روی استیکر ببینید.

برای مثال اگر به وبسایت stickerstelegram.com بروید و بر روی استیکرِ مد نظر خود کلیک کنید و آن را به تگلرام اضافه کنید، آن استیکرها در بخش مربوطه در اپ ظاهر می شوند. (تنها کافی است بر روی ADD STICKERS کلیک کنید)  برای حذف آنها نیز باید به بخش استیکر رفته و  تنظیمات (چرخ دنده واقع در بخش استیکرها) را لمس کنید در این بخش امکان حذف و یا اشتراک گذاری و حتی مخفی سازی استیکرها وجود دارد.

 

۱۱. ارسال پیام های بی صدا و ویرایش پیام در کانال ها

یکی از قابلیتهایِ تازه و جذاب تلگرام امکان ارسال پیام بی صداست. پیام بی صدا به شما امکان ارسال پیام هایی را می دهد  که صدای اعلان را در دستگاه های دریافت کننده پیام به صدا در نمی آورد و این ویژگی زمانی مفید است که شما می خواهید پیام هایی را که ارزش چندانی ندارند را بدون این ایجاد مزاحمت به دریافت کننده بفرستید.

پیام هایی که ارزش چندانی ندارند را می توان به صورت بی صدا ارسال کرد تا در دستگاه کاربران اعلان (نوتیفیکیشن) غیر ضروری دریافت نشود. چنین اتفاقی ممکن است باعث فرار کاربران از کانال شما نشود. 

برای ارسال پیام بی صدا در کانال ها، کلید  mute/unmute را در کنار فضای نوشتن متن لمس کنید. و همچنین شما یک پیام را می توانید با لمس کردن یک پیام و انتخاب گزینه "Edit" ویرایش کنید.

 

۱۲. استفاده از ربات های تلگرام

ربات ها حساب های کاربری در تلگرام هستند که برای انجام کارهای خاصی کدگذای می شوند و با ارائه قابلیت های جدید تجربه ی خوبی برای کاربران به جا می گذارند.

بات یا ربات های تلگرام ویژگی هایی هستند که امکان ساخت و تجربه ی قابلیت های جدید را فراهم می کنند. برای مثال Stickers@ به شما امکان استفاده از دستورات گوناگونی برای ساخت، اضافه ، حذف  استیکر و  غیره را فراهم کرده است. روبات های جالب زیادی وجود دارند مثل Imagebot@ که تصاویری مرتبط با یک کلمه ی کلیدی را می یابد به این شیوه که شما ابتدا مشخص می کنید که می خواهید نوع عکس ثابت و یا متحرک (GIF) باشد و بعد یک کلمه کلیدی را وارد می کنید تا عکسی متناسب با آن کلمه کلیدی شما توسط تلگرام برای شما ارسال شود. این کلمات می تواند فارسی هم باشد اما طی چند بار تست، متوجه شدیم در کلمات کلیدی فارسی صرفاً عکس ثابت ارسال می شود.

Pollbot@:  برای ایجاد نظرسنجی

Storebot@ : برای پیدا کردن ربات جدید

و... ،

جالب است بدانید فروشگاهی نیز با نام Telegram Bot Store برای خرید بات های کاربردی وجود دارد. شما می توانید برنامه نویسی مخصوص به نوشتن بات را بیاموزید و برای خود و دیگران بات طراحی کنید. البته سایت ها و نرم افزارهایی وجود دارند که به رایگان و یا پولی امکان ساخت ربات را برای شما فراهم می کنند.

برای فراخوانی بات ها کافی است در بخش اصلی تلگرام بر روی آیکونِ جستجو (ذره بین) کلیک کرده و بات مورد نظر را به فرمت NAME_OF_BOT@ وارد کنید. (نام بات مد نظر)

 

۱۳. پیام ها را بدون اینکه مخاطب بفهمد، بخوانید

شما می توانید پیام ها را در تلگرام بدون این که مخاطب متوجه شود با استفاده از پیش نمایش آن در اعلان ها بخوانید به شرط این که آن پیام خیلی طولانی نباشد. با این وجود شما حتی می توانید به آسانی پیام های طولانی را بدون این که مخاطب متوجه شود بخوانید. برای این کار زمانی که شما یک پیام در تلگرام دریافت می کنید، ابتدا اتصال اینترنت خود را ( اینترنت موبایل یا اتصال وای فای) قطع کنید یا این که حالت پرواز را روشن کنید، سپس تلگرام را باز کرده و پیام را بخوانید. بعد از خواندن پیام  تلگرام را ببندید و دوباره شبکه خود را وصل کنید. با این شیوه مخاطبتان هرگز متوجه نخواهد شد که شما پیام را دیده اید. البته این جزو ویژگی های تلگرام محسوب نمی شود، بلکه ترفندی هست که شما می توانید در صورت لزوم روی آن حساب کنید

 

۱۴- پنهان سازی فایل های رسانه ای ( تصویر، فیلم، صوت) از گالری

نمی خواهید عکس ها و ویدئو هایی که در تلگرام به اشتراک گذاشته شده اند و شما دریافت کرده اید در گالری دستگاهتان دیده شوند؟ بسیار خب، شما به سادگی می توانید آن ها را مخفی کنید، در دستگاه های اندروید، شما می توانید به قسمت تنظیمات (Settings) بروید و "Save to Gallery" را غیر فعال کنید. همچنین در آیفون می توانید به مسیر زیر بروید:

Phone Settings->Privacy->Photos and disable Telegram

 

 

۱۵. حذف یا حذف خودکار حساب تلگرام

در مواردی که حساب کاربری شما برای مدتی استفاده نشود تلگرام امکانی برای حذف خودکار حساب کابریتان فراهم کرده است. شما می توانید این امکان را در مسیر زیر بیابید:

Settings->Privacy and Security

شما می توانید تعیین کنید که چه مدت بعد از آخرین زمان استفاده از حساب کاربریتان می خواهید حساب کاربریتان به صورت خودکار حذف شود.

 

همچنین اگر شما می خواهید مستقیما در هر زمانی حساب کاربری خود را حذف کنید شما می توانید این کار را در صفحه اینترنتی Deactivation  در سایت تلگرام انجام دهید، جایی که شما باید شماره تلفنی را که حساب کاربریتان در تلگرام با آن شماره ثبت شده است را وارد کنید. به یاد داشته باشید که با حذف کردن حساب تلگرامتان بلافاصله تمام پیام ها ، گروه ها و تماس های شما حذف خواهند شد.

آدرس صفحه Deactiovation: 

 

16. خاموش کردن پیش نمایش پیام 

نمایش پیام ها در گوشی و بویژه در صفحه قفل شده اگرچه خیلی مفید است اما منجر به این می شود که هر کسی که نزدیک شماست یا از تلفن شما استفاده می کند بتواند پیام های شخصی شما را بخواند. خوشبختانه امکانِ خاموش کردن این گزینه در تلگرام وجود دارد. کافی است به مسیر زیر بروید:

Settings >>Notification and Sounds >> Message Preview

و "Message Preview" را خاموش کنید. برخلاف واتس اپ که تنها این گزینه را در IOS و ویندوزفون دارد، تلگرام این ویژگی را در  نسخه های نرم افزار در همه پلت فرم ها به استثنای نسخه ی دسکتاپ (نسخه ای که روی ویندوز نصب می شود) و نسخه ی وبی (که از طریق مرورگرهایی مانند کروم ، فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر ، سافاری و اپرا و ... اجرا می شود) ارائه کرده است.

 

 

17. فضای ذخیره سازی ابری

درست زمانی که در حال آماده کردن این مقاله بودم، آپدیتی از تلگرام دریافت کردم که متوجه یک آیکون ابر در قسمت منو تلگرام شدم، خیلی جالب بود که بالاخره تلگرام   فضای ذخیره سازی ابری را اضافه کرد، شاید خیلی برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بخواهید نوشته یا لینک و  یا هر چیز دیگری را  برای استفاده در آینده نزدیک در جایی با دسترسی راحت ذخیره کنید در این شرایط، کاری که من معمولا انجام میدادم این بود که نوشته ی مورد نظر را در تلگرام برای ذخیره کردن به یکی از دوستان صمیمی ارسال می کردم. خوشبختانه بالاخره تلگرام با ارائه فضای ذخیره سازی ابری امکان ذخیره سازی نوشته، تصویر، فایل های رسانه ای و هر فایل دیگری را فراهم کرده است. برای استفاده از این قابلیت منوی تلگرام را باز کرده و آیکون ابری را که در تصویر زیر با دایره قرمز مشخص شده است را لمس کنید، در این صورت صفحه ی چتی باز خواهد شد که می توانید با خودتان چت کنید و نوشته و فایل های خود را برای ذخیره سازی به خودتان ارسال  کنید.

 


( به عنوان یک پاداش برای شما که این مقاله را خواندید: ) شما می توانید یک گروه را به یک سوپرگروه ارتقا بدهید

اگر می خواهید گروه کوچک خود را در تلگرام به یک سوپرگروه تغییر بدهید، به راحتی خواهید توانست! سوپرگروه ها اساسا گروه های بزرگتری با ظرفیت پذیرش 1000 عضو هستند. سوپرگروه ها ویژگی های فوق العاده ای دارند مانند اعضای جدید می توانند تمام پیام های قبلی را مشاهده کنند، یا پیام های حذف شده از دستگاههای اعضا ناپدید می شوند و ... .

 

 

محمد انصاری

من به عنوان طراح و برنامه نویس در شرکت توسن در حوزه ی بانکداری فعالیت می کنم. بیشتر زمانم رو به مطالعه پیرامون طراحی نرم افزار اختصاص میدم. همچنین علاقه ی زیادی به فعالیت های ورزشی دارم و زمان کافی به ورزش اختصاص می دهم.

نظرات2
1397/9/22 - 14:21
بسیار عالی
1397/9/22 - 14:26
سپاس
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب کاربریایجاد حساب کاربری