فروش اقساطی عبارت است از واگذاری عین به بهای معلوم به غیر به ترتیبی که تمام یا قسمتی از بهای مزبور به اقساط مساوی یا غیر مساوی در سر رسید یا سر رسیدهای معینی دریافت گردد.
 • محمد انصاری
 • 1395/8/27
 • 0
 • 384

فروش اقساطی عبارت است از واگذاری عین به بهای معلوم به غیر به ترتیبی که تمام یا قسمتی از بهای مزبور به اقساط مساوی یا غیر مساوی در سر رسید یا سر رسیدهای معینی دریافت گردد.

ویژگیها

 1. عامل مهم در معاملات فروش اقساطی ، تعهد متقاضی بر خرید و مصرف اموال مورد تقاضا میباشد .و موسسه مطلقاً از خرید اموال بدون وجود متقاضی و تعهد او به قصد خرید خودداری مینماید . لذا ، بلافاصله پس از خرید باید اموال خریداری شده در اختیار متقاضی قرار گیرد.
 2. فروش اقساطی ، ابزاری کوتاه مدت جهت رفع نیازهای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی از لحاظ مواد اولیه ، لوازم یدکی و ابزار کار بوده و به صورت ابزاری میان مدت برای رفع نیاز های سرمایه ای واحدهای تولیدی و خدماتی از لحاظ وسایل تولید ، ماشین آلات و رفع نیاز مصرف کنندگان وسایل با دوام تولیدات داخلی مانند خودرو ، یخچال ، تلویزیون ، ..... و ابزاری بلند مدت جهت رفع نیاز متقاضیان در زمینه مسکن میباشد .
 3. فروش اقساطی در امور بازرگانی قابل استفاده نیست.
 4. در فروش اقساطی ، اموال بلا فاصله پس از انعقاد قرار داد به مالکیت مشتری در می آید.


مدت بازپرداخت

به منظور ایجاد تسهیلات لازم جهت تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اعم از حقیقی و یا حقوقی برای مواد اولیه ، لوازم یدکی و ابزار کار مورد نیاز ، منحصراً بنا به درخواست وتعهد خرید ، یک دوره تولید حداکثر به مدت یکسال در نظر گرفته میشود و برای سایر موارد با توجه به بخشنامه ها اقدام خواهد گردید ، ممکن است برای تهیه اموال مهلتی لازم باشد و یا برای پرداخت اقساط مهلت اولیه بنا به در خواست متقاضی داده شود که در اینصورت سود دوران تقسیط با احتساب سود دوران ساخت و مهلت بازپرداخت بر حسب مورد محاسبه خواهد گردید.


ضوابط خرید

 1. خرید هرگونه اموال برای فروش اقساطی باید بنا به درخواست کتبی متقاضی صورت پذیرد و در تقاضای خود طبق پیش فاکتور تحویلی نوع ، مقدار، مشخصات فروشنده ، قیمت کالاو شرایط پرداخت و تحویل کالای مورد درخواست را مشخص نموده ومسئولیت مستقیم هرگونه فسادی را که ممکن است در جریان معامله بروز نماید وهمچنین مسئولیت هر نقص و اشکالی در کیفیت و یا کمیت کالا را بعهده گیرد.
 2. خرید اموال از اشخاصی که دارای صلاحیت قانونی بوده و بابت فروش محصولات خود فاکتور صادرمی کنند و یا افرادی که عرفاً به فروش کالای مورد معامله شناخته شده اند مجاز بوده و پرداخت ها بصورت صدور حواله پرداخت در وجه فروشنده خواهد بود مگر اینکه ترتیب دیگری در مصوبه تعیین شده باشد .
 3. در خریدها ،موسسه فقط بهای اموال خریداری را پرداخت می نماید و بقیه هزینه ها شامل بسته بندی ، بارگیری ، بیمه و تخلیه برعهده مشتری میباشد مگرمرجع تصویب کننده اعتبار ویا مصوبات خاص پرداخت هزینه‎های دیگری را نیز قبول نموده باشد.

 

ضوابط فروش

 1. در معاملات فروش اقساطی ، اعلام قیمت فروش نقدی و نسیه به خریدار الزامی است .قیمت فروش نقدی موسسه برابر با مجموع وجوه پرداختی جهت ابتیاع کالای مورد نظر می باشد .
 2. بابت خرید و فروش اقساطی مواد اولیه ،لوازم یدکی و ابزار کار اخذ پیش دریافت نقدی از مشتری ضرورتی ندارد . ولی در سایر موارد و طبق مصوبه اخذ پیش دریافت تا میزان 20 درصد قیمت خرید قابل دریافت است .
 3. درصورت تاخیر در پرداخت اقساط جریمهای معادل 6 درصد اضافه برنرخ تسهیلات اعطاء فروش اقساطی(حداقل 31%) باید طبق تعهد از مشتری اخذ گردد. ضمناً بیمه کالای موضوع این معامله الزامی نیست. ولی در صورت لزوم شعب نسبت به اخذ بیمه نامه حوادث کالای مورد معامله اقدام نمایند.

 

مدارک

 • مدارک شناسایی اعم از اشخاص حقوقی و حقیقی
 • درخواست تسهیلات فروش اقساطی
 • تعهد خرید اموال فروش اقساطی
 • پیش فاکتور وسایر مدارک مورد لزوم بر حسب مورد.

 

وثایق

وثایق به میزان قیمت فروش می تواند چک و یا ترکیبی از چک ، سفته ، انواع سپرده ها ، غیر منقول برحسب مورد باشد.

 

محمد انصاری

من به عنوان طراح و برنامه نویس در شرکت توسن در حوزه ی بانکداری فعالیت می کنم. بیشتر زمانم رو به مطالعه پیرامون طراحی نرم افزار اختصاص میدم. همچنین علاقه ی زیادی به فعالیت های ورزشی دارم و زمان کافی به ورزش اختصاص می دهم.

نظرات0
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب کاربریایجاد حساب کاربری