امکانی جدید برای تجارت الکترونیک، به‌نام زنجیره‌ی بلوک
  • سعید میلانی
  • 1396/3/26
  • 0
  • 179

 احتمالاً تاکنون اصطلاح «زنجیره‌ی بلوک» را در جایی که بحث پول دیجیتالی، بانکداری و آینده‌ی سرمایه‌گذاری در میان بوده است، شنیده‌اید. بسیاری معتقدند زنجیره‌ی بلوک، سبب پدید آمدن انقلابی در جهان خواهد شد؛ از اتخاذ تکنولوژی زنجیره‌ی بلوک تا سال ۲۰۱۸ میلادی توسط وال استریت تا شرکت‌هایی که با پول مجازی تجارت می‌کنند. اما زنجیره‌ی بلوک در واقع چیست؟
سیستم زنجیره‌ی بلوک از سال ۲۰۰۸ که توسط «ساتوشی ناکاموتو»، بنیان نهاده شد و تا به امروز به آرامی در حال رشد است. زنجیره‌ی بلوک به‌عنوان زیرساختی برای پول مجازی است. پول مجازی نوعی رمزپول است که به سرعت محبوب شده است. در زمان انتشار آن، یک XBT ارزشی معادل ۱۰۳۱.۱۴ دلار آمریکا را داشت. زنجیره‌ی بلوک شبکه‌ای یک به یک است که ارتباط محرمانه میان دو کاربر را برقرار می‌کند. اطلاعات ذخیره شده در تکنولوژی زنجیره‌ی بلوک توسط کنترل‌کننده‌ی متمرکزی مدیریت نمی‌شود و تمامی نقل و انتقالات در دفتر کل زنجیره‌ی بلوک ثبت می‌شود.
زنجیره‌ی بلوک علاوه بر بانکداری و پول به سرعت در حال تاثیرگذاری بر نحوه‌ی تجارت در زمینه‌های دیگر است. مشهورترین نسخه‌ی زنجیره‌ی بلوک «اتریوم» نام دارد. اتریوم در سال ۲۰۱۳ توسط «ویتالیک بوترین» در شرکت سوئیسی اتریوم توسعه داده شد. اتریوم زنجیره‌ی بلوک سفارشی است که در سیستم‌های پرداخت، سرمایه‌گذاری طلا و دیگر کاربردهای محاسبات مجازی کاربرد دارد. سیستم‌ زنجیره‌ی بلوک سفارشی، مورد علاقه‌ی برند‌های بزرگی در تکنولوژی هم‌چون اینتل، مایکروسافت، اکسنچر، چندین بانک بزرگ و زنجیره‌های بلوک استارتاپی را در سراسر جهان برانگیخته است. 
شرکت‌های جهانی همچون مرسک، در حال به کارگیری سیستم‌های زنجیره‌ی بلوک برای نگهداری سوابق و اشتراک‌گذاری اطلاعات است. این تغییرات صنعتی توسعه‌دهندگان زنجیره‌ی بلوک را به سطح جدیدی ارتقا داده است. اتریوم با داد و ستد به قیمت ۵۰ دلار به بالاترین حد خود رسیده است و نسبت به ماه پیش آن که ۱۳ دلار بود، ۴۰ درصد افزایش داشته است. در حالی که این قیمت بیشتر از چند روز برای اتریوم طول نکشید، پیامدهای آن برای اتریوم کاملاً روشن است. سیستم زنجیره‌ی بلوک در مسیر تبدیل به هنجارهای جدید صنعتی هستند.
همچنان که گفته شد، شرکت‌های عظیمی هم‌چون «مایکروسافت و جی‌پی مورگان چیس» در حال همکاری باهم برای تشکیل شرکت اتحادیه‌ی اتریوم هستند که به اختصارEEA  نام دارد. EEA در نظر دارد تا استانداردی از نرم‌افزار، اتریوم را بسازد تا کسب و کارهای سراسر دنیا به راحتی بتوانند باهم همکاری کنند. تاکنون ۳۰ شرکت پیش‌قدم شد‌ه‌ و به آن پیوسته‌اند. گمان می‌رود دلیل تشکیل این موجودیت، همان موج اخیری است که سبب تشکیل شرکت blockchain شده است. از فواید تشکیل شرکتی همچون EEA می‌توان به شفافیت بیشتر، کاهش هزینه‌ها و جذابیت آن برای سازمان‌های دولتی ملی و بین‌المللی اشاره کرد. اگرچه تضمینی برای ادامه‌ی پیشرفت اتریوم وجود ندارد؛ اما قطعاً ارزش آن‌را دارد که گوشه‌ی چشمی به آن داشته باشیم.

نظرات0
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب کاربریایجاد حساب کاربری