مایکروسافت تا 3 سال از هر استارت‌آپی که درآمد آن از یک میلیون دلار در سال کمتر باشد حمایت میکند!
این حمایت به صورت ارائه رایگان سرویس ابری آژور، نرم‌افزار و پشتیبانی فنی انجام می شود. استارت‌آپ ها میتوانند تا مرز 750 دلار در ماه از تمامی خدمات ابری آژور به صورت رایگان استفاده کنند! این یعنی اینکه شرکت های نوپایی که در حوزه IT فعالیت می کنند دیگر نیازی نیست نگران زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مورد نیازشان باشند زیرا سرویس ابری آژور تمامی این نیازها را برآورده میکند(نیازهایی از قبیل وب سرور رایگان، فضای ذخیره سازی رایگان، پهنای باند نامحدود و غیره). نکته جالب اینکه بعد از سپری شدن سه سال، مایکروسافت هیچ هزینه ای را درخواست نمی‌کند و حتی نرافزارهایی که به رایگان در اختیار تیم استارت‌آپ گذاشته را به آنها می‌بخشد!
تیم‌ها و شرکت‌های استارت‌آپی می‌توانند به سایت https://bizspark.microsoft.com مراجعه کنند و بعد از انجام ثبت نام به صورت رایگان از حمایت مایکروسافت برخوردار شوند.

متاسفانه برنامه نویسان ایرانی نمی‌توانند در این سایت ثبت نام کنند زیرا ایران در لیست کشورهای مورد حمایت قرار ندارد.
لطفا برای رفع این تحریم (استفاده از سرویس مایکروسافت آژور و حمایت از استارتآپ های ایرانی) به آدرس زیر مراجعه کنید و به رفع تحریم ایران رای دهید.
امیدوارم مایکروسافت ایران را از لیست کشورهای تحریم شده حذف کند تا استارت‌آپ های ایرانی هم بتوانند از مزایای این طرح استفاده کنند.
 

 

سلام
تا حالا چند نفر از دوستان از نتیجه کنکور کارشناسی ارشد بنده پرسیده اند و سوالاتی مانند اینکه "با چه رتبه ای تهران قبول می شوم" و مانند اینها. به همین خاطر تصمیم گرفتم که در این پست به اونها جواب بدم.

رتبه من در کنکور ارشد علوم کامپیوتر امسال 63 شد و دانشگاه تبریز قبول شدم. در پایین هم کارنامه بنده رو ملاحظه می فرمایید.

کارنامه ارشد من


البته ترتیب انتخاب رشته من باعث شد که تبریز قبول بشم و اگر همه دانشگاه های تهران رو بالای تبریز می زدم، تهران قبول می شدم (مثلا دانشگاه تربیت مدرس)

1. دانشگاه های شریف - تهران - امیرکبیر
2. دانشگاه شهید بهشتی
3. دانشگاه تبریز
4. دانشگاه تربیت معلم (رشته مهندسی دانش)
5. دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان
6. دانشگاه تربیت مدرس
7. بقیه دانشگاه ها ...

برای مثال امسال در دانشگاه شهید بهشتی تا رتبه 60 هم قبولی داشتیم (بد شانسی من!). من دانشگاه تبریز رو بالاتر از بقیه زدم چون به گرایش هاش علاقه داشتم (گرایش های سیستم های کامپیوتری - سیستم های هوشمند).

*** رتبه و محل قبولی بعضی از دوستانم (کنکور کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر سال 90)
رتبه 30 --> دانشگاه تهران
رتبه 31 --> دانشگاه امیرکبیر (گرایش سیستم های هوشمند)
رتبه 81 --> دانشگاه علوم اقتصادی تهران (رشته مهندسی دانش)


در کل اگر بخواهید به هر نحو که شده شهر تهران قبول بشید، رتبه شما حدودا باید کمتر از 100 باشه (البته این فقط تخمینی است که من از روی رتبه و محل قبولی دوستانم می زنم)

در مورد اینکه روزی چند ساعت درس میخوندم هم پرسیده بودید
من صبح از 9 تا 1 میخوندم. بعد از ظهر هم از ساعت 5.5 تا 10 می خوندم  و 4 ماه آخر از ساعت 10 تا 11 زبان انگلیسی کار می کردم. البته در ضمن درس خواندن استراحت های کوتاه مدت هم داشتم + شام و ناهار . از اول تابستان شروع به درس خوندن کردم. سال اولم بود که کنکور می دادم. متاسفانه اونقدر که تلاش کردم به همون اندازه رتبم خوب نشد، ولی کنکوره دیگه چیکار میشه کرد!

امیدوارم که توی کنکوری که در پیش دارید موفق باشید.

3. ریاضیات گسسته

برای مطالعه ریاضیات گسسته دو کتاب را پیشنهاد می کنم. یکی کتاب "ریاضیات گسسته" گریمالدی (به عنوان منبع اصلی) و دیگری کتاب "ساختمان های گسسته" از قلی زاده (منبع کمکی). نیازی نیست این دو کتاب را تا آخر مطالعه کنید بلکه باید از هر کدام فصل های خاصی را بخوانید.
کتاب گریمالدی یک مرجع خوب و کامل است. همه مباحثی که باید برای کنکور مطالعه کنید در این کتاب آمده است. از طرفی کتاب ساختمان گسسته قلی زاده کتاب ساده و روانی است ولی متاسفانه همه مباحث مورد نیاز برای کنکور را پوشش نمی دهد (برای مثال شامل مباحث شمارش و ترکیبات نمی شود). با این وجود به عنوان منبع کمکی مفید خواهد بود زیرا متن این کتاب ساده تر از کتاب گریمالدی است و شاید راحتتر باشید که مباحث مشترک بین دو کتاب را از کتاب قلی زاده بخوانید.

پیشنهاد می کنم مباحث مربوط به شمارش، ترکیبات، توابع مولد و مجموعه ها را از کتاب گریمالدی (جلد 1) مطالعه کنید و مباحث منطق (گزاره ها)، گراف و درخت ها را از کتاب قلی زاده مطالعه کنید.
ضمنا چون جلد 2 کتاب گریمالدی موضوعات مربوط به گراف را شامل می شود و شما می توانید مبحث گراف را از کتاب قلی زاده و کتاب های تست مطالعه کنید، پس نیازی به خرید جلد دوم کتاب گریمالدی نخواهید داشت. البته اگر از نظر مالی محدودیتی ندارید خرید جلد دوم کتاب گریمالدی هم ضرری ندارد.


توجه:
در طول این سال ها سوالات خیلی کمی از مباحث "رابطه" و "مجموعه های مرتب" (فصل های 2 و 4 از کتاب قلی زاده) مطرح شده است و از نظر کنکوری اهمیت زیادی ندارند. در عوض بیشتر سوالات مربوط به مباحث  منطق، شمارش، ترکیبات و نظریه گراف بوده است. بنابراین خیلی روی مباحث کم اهمیت وقت نگذارید! قبل از اینکه شروع  به خواندن کل کتاب کنید، ابتدا سوالات کنکورهای سال های قبل را بررسی کنید تا مطمئن شوید کدام مباحث اهمییت کنکوری بیشتری دارند.

کتاب تست:
برای تست زدن می توانید از کتاب ریاضیات گسسته از انتشارات پوران پژوهش استفاده کنید. این کتاب هم از نظر نکات کنکوری و هم از نظر تعداد تست ها یک کتاب خوب و کامل است و نیاز به کتاب دیگری برای تست زدن نخواهید داشت.
کتاب تست "ساختان گسسته"  از انتشارات سپاهان هم در بازار موجود است که تقریبا فرقی با کتاب پوران پژوهش ندارد (ولی کتاب پوران پژوهش کمی کامل تر است).
 

4. ساختمان داده ها و الگوریتم ها

برای مطالعه مفاهیم درس ساختمان داده می توانید از کتاب ساختمان داده هورویتس، جعفرنژاد و یا هر کتاب دیگری که در دانشگاه مطالعه می کردید استفاده کنید. کتاب جعفرنژاد به تنهایی کافی نیست. کتاب هورویتس کامل است و همه مباحث مورد نیاز را با جزئیات زیاد پوشش داده است. پیشنهاد می کنم که فقط مباحثی از ساختمان داده را که کاملا فراموش کرده اید و یا هیچ چیز از آن نمی دانید را از کتاب هورویتس بخوانید چون این کتاب بسیار مفصل است و اگر بخواهید از اول تا آخر کتاب را مطالعه کنید باید وقت زیادی صرف خواندن کتاب کنید (مخصوصا اگر برای برای بار اول است که این کتاب را می خوانید).
بعد از اینکه مفاهیم را یاد گرفتید، پیشنهاد می کنم حتما جزوه ساختمان داده موسسه پارسه را مطالعه کنید. بسیاری از نکات و فرمول هایی که برای این درس نیاز دارید در این جزوه جمع آوری شده است. بعد از یادگیری مفاهیم مقدماتی، حتما این جزوه را چند بار بخوانید و تمام نکات و فرمول های آن را یاد بگیرید.

کتاب تست:
من برای کنکور کتاب تست ساختمان داده مقسمی را خریدم ولی خریدن این کتاب را خیلی مفید نمی دانم. کتاب مقسمی گردایه ای از تست های ساده کنکور است! سوالاتی که با حل آنها تسلط شما بر مطلب خیلی زیاد نمی شود، چون ساده اند! و همچنین نکات کنکوری آن هم خیلی کم است.
من برای خواندن نکات کنکوری، جزوه ساختمان داده از موسسه پارسه را پیشنهاد می کنم. جزوه پارسه چندین برابر این کتاب نکته کنکوری دارد و از این جهت توصیه می کنم که حتما آن را مطالعه کنید.

می توانید از کتاب "ساختمان داده ها و الگوریتم ها" از انتشارات پوران پژوهش استفاده کنید (من این کتاب را نخوانده ام ولی فکر می کنم که خرید این کتاب منطقی تر از خرید کتاب مقسمی باشد). البته اگر از نظر مالی محدودیتی ندارید، پیشنهاد می کنم  کتاب مقسمی را هم به عنوان منبع کمکی داشته باشید.

دو فصل اول از کتاب طراحی الگوریتم نئوپلیتن را نیز مطالعه کنید (تجزیه و تحلیل الگوریتم ها - تقسیم و غلبه).
کتاب طراحی الگوریتم CLRS را نیز به عنوان منبع کمکی پیشنهاد می دهم. باید توجه داشته باشید که اکثر سوالات مربوط به درس "ساختمان داده ها" است و سوالات کمی مستقیما به درس "طراحی الگوریتم" مربوط می شود.

اگر تجربه شخصی در زمینه کتاب ساختمان داده پوران پژوهش دارید لطفا در قسمت نظرات قید کنید تا بقیه هم مطلع شوند.
 

5. اصول سیستم های کامپیوتری

همانطور که قبلا هم ذکر شد برای این مجموعه درسی باید فقط درس معماری کامپیوتر را مطالعه کنید و نیازی نیست درس طراحی دیجیتال را بخوانید (البته مباحث پایه ای مثل تبدیل مبنا، جمع و تفریق دودویی و مفاهیم کلی مدارهای ترتیبی و ترکیبی را باید به یاد داشته باشید، اگر این مباحث را فراموش کرده اید آنها را از کتاب طراحی دیجیتال موریس مانو مطالعه کنید).
برای آماده شدن برای این درس دو کار باید انجام دهید. ابتدا باید مفاهیم مربوط به سیستم های کامپیوتری را یاد بگیرید. اگر گرایش شما در دوره کارشناسی چیزی غیر از سخت افزار بوده و درس معماری کامپیوتر را پاس نکرده اید (یا هیچ چیز از آن را به یاد ندارید!)، توصیه می کنم که حتما کتاب معماری کامپیوتر موریس مانو را مطالعه کنید، چون این کتاب مفاهیم سیستم های کامپیوتری را خیلی روان و گام به گام توضیح می دهد و برای کسانی که چیز زیادی از معماری کامپیوتر نمی دانند مناسب است.
البته کتاب معماری کامپیوتر مانو به تنهایی برای کنکور کافی نیست چون برای کنکور به جز مفاهیم نیاز به تقریبا 10 فرمول دارید که می توانید این فرمول ها را در کتاب معماری کامپیوتر پترسون یا کتاب های تست معماری کامپیوتر پیدا کنید.
اگر گرایش شما سخت افزار بوده و قبلا درس معماری کامپیوتر را خوانده اید، نیازی به مطالعه کامل کتاب مانو ندارید و می توانید از کتاب مانو به عنوان مرجع استفاده کنید و در عوض بیشتر وقتتان را صرف مطالعه کتاب های تست کنید.
کتاب معماری کامپیوتر موریس مانو مفاهیم را به خوبی شرح می دهد ولی شامل روابط محاسباتی زیادی نیست. کتاب معماری کامپیوتر پترسون در توضیح مفاهیم خیلی موفق نیست (نظم موضوعی خوبی ندارد - بدون ارائه پیشنیازهای یک مبحث وارد آن می شود) ولی بیشتر روی محاسبات تکیه دارد.
برای کنکور هم به مفاهیم نیاز دارید و هم به محاسبات. (تقریبا 70% سوالات محاسباتی هستند و 30% مربوط به مفاهیم). البته دقت داشته باشید که تا مفاهیم را یاد نگیرید، نمی توانید چیزی را محاسبه کنید!

سوال: آیا کتاب معماری کامپیوتر تننباوم برای کنکور ارشد مناسب است؟
خیر! کتاب تننباوم سیستم های کامپیوتری را بیشتر از نظر مسایل تجاری و سیر تحول و معرفی تکنولوژی های جدید و مدرن امروزی بررسی می کند (به سبک نگارش خاص آقای تننباوم!) و برای کنکور توصیه نمی شود.

توجه: بیشتر سوالات مربوط به اعداد ممیز شناور (Floating Point Numbers)، معماری خط لوله (Pipeline)، کارایی(Performance) و حافظه اصلی(RAM) است.

توجه: از مبحث کنترل ریز برنامه نویسی شده سوالی طرح نمی شود (تا به حال در هیچ سالی برای کنکور علوم کامپیوتر از این مبحث سوالی طرح نشده است).

توجه:مبحث I/O اهمیت زیادی از نظر کنکوری ندارد (تا به حال سوالات خیلی کمی از این مبحث طرح در کنکور علوم کامپیوتر طرح  شده است).

کتاب تست:
می توانید از کتاب تست معماری کامپیوتر از انتشارات پوران پژوهش استفاده کنید. کتاب خوب و کاملی است.

6. نظریه زبان ها و ماشین ها

حتما کتاب "نظریه زبان ها و ماشین ها" از پیتر لینز را تا آخر مطالعه کنید و همچنین تمرین های آخر هر فصل را نیز حل کنید. نکات و قضیه های زیادی به عنوان تمرین در آخر هر فصل (مخصوصا فصل های آخر کتاب) وجود دارد که از نظر کنکوری اهمیت زیادی دارند. حل تمرین این کتاب نیز در بازار موجود است.

از کتاب "نظریه زبان ها و ماشین ها" از سودکمپ هم به عنوان منبع کمکی استفاده کنید. کتاب پیتر لینز از نظر نظم موضوعی و مطابقت با مباحث کنکوری از کتاب سودکمپ بهتر است.
کتاب "1000 مسئله نظریه زبان ها و ماشین ها" شامل سوالات فراوانی است (به همراه حل آنها) که برای تسلط بر مفاهیم می توانید از آن استفاده کنید.

کتاب تست:
از کتاب "نظزیه زبان ها و ماشین ها" از انتشارات گسترش علوم پایه یا کتابی با همین عنوان از انتشارات پوران پژوهش استفاده کنید.
 

7. آنالیز عددی

همانطور که قبلا هم ذکر شد برای این مجموعه درسی باید دو درس "جبر خطی عددی" و "آنالیز عددی" را مطالعه کنید.
کتاب "آنالیز عددی" از انتشارات راهیان ارشد و کتاب "محاسبات عددی" از انتشارات پوران پژوهش کتاب هایی هستند که می توانید از آنها استفاده کنید.
کتاب آنالیز عددی راهیان ارشد هم شامل مباحث آنالیز عددی و هم شامل مباحث جبر خطی می شود ولی کتاب محاسبات عددی پوران پژوهش فقط شامل مباحث مرتبط با درس محاسبات عددی (آنالیز عددی) می شود.

منابع کمکی برای مطالعه: کتاب آنالیز عددی بابلیان - کتاب جبر خطی عددی از استیون لئون (Steven J. Leon) - کتاب جبر خطی عددی از استانلی آی گراسمان

چه درس های را باید مطالعه کنم؟

     برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر باید درس هایی که در جدول زیر آمده است را مطالعه کنید.
 

نام مجموعه درسیضریبتعداد سوالات
زبان عمومی و تخصصی230
دروس پایه (ریاضی 1و 2 ، آمار 1و 2 ، مبانی کامپیوتر)635
ریاضیات گسسته315
ساختمان داده ها و الگوریتم ها315
اصول سیستم های کامپیوتری315
نظریه اوتوماتا و زبان ها315
آنالیز عددی315
جمع---140 سوال
مواد امتحانی کنکور کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر


همانطور که ملاحظه می کنید باید 7 مجموعه درسی را مطالعه کنید. مجموعه "دروس پایه" شامل درس های ریاضی 1و 2 ، آمار 1و2  و مبانی کامپیوتر(زبان برنامه نویسی C++)  می شود و چون ضریب آن 6 است از نظر کنکوری اهمیت زیادی دارد.
اسم درس آنالیز عددی کمی غلط انداز است! زیرا تقریبا نصف سوالات این درس از "جبر خطی عددی مقدماتی" طرح می شود و شما در واقع باید دو درس "آنالیز عددی" و "جبر خطی عددی" را مطالعه کنید.
سوالات مجموعه درسی "اصول سیستم های کامپیوتری" همگی از درس "معماری  کامپیوتر" طرح می شوند و از درس "طراحی دیجیتال" هیچ سوالی طرح نمی شود (متاسفانه اسم این مجموعه درسی هم غلط انداز است!).

در ادامه هر درس را به طور جداگانه بررسی  می کنیم.

 

1. زبان عمومی و تخصصی

از این درس 30 سوال به صورت زیر طرح می شود:
 • 10 سوال از Vocabulary (واژه های عمومی زبان انگلیسی)
 • 5 سوال از گرامر و یا Close Test (مباحث گرامری زبان انگلیسی)
 • 15 سوال از Reading Comprehension (ادراک متن- معمولا شامل دو یا سه Passage از زبان تخصصی است)

چون از مبحث گرامر پنج سوال بیشتر طرح نمی شود، پیشنهاد می کنم بیشتر وقتتان را صرف یادگیری لغات انگلیسی کنید. اگر تا به حال از کتاب های انگلیسی برای دروس تخصصی استفاده کرده اید، مشکلی با Passage ها نخواهید داشت.

 منابع (برای یادگیری):
برای یادگیری زبان انگلیسی کتاب های فراوانی وجود دارد. مخصوصا از کتاب های آمادگی برای آزمون های زبان انگلیسی مانند  TOEFL و IELTS و.. می توانید استفاده کنید. یک کتاب خوب در این زمینه کتاب "504 Absolutely Essential Words" است که شامل تعداد زیادی کلمات دشوار انگلیسی می شود (خیلی بیشتر از 504 تا !)
در کل برای تقویت زبان انگلیسی (عمومی) خود از هر کتابی که دم دست دارید می توانید استفاده کنید چون معلوم نیست که کلمات بکار رفته در سوالات  بیشتر مربوط به کدام کتاب است (به احتمال زیاد مربوط به هیچ کتاب خاصی نیست و طراح سوال به دلخواه تصمیم می گیرد از چه کلماتی استفاده کند). در کل سعی کنید تا جایی که امکان دارد کلمات جدید و مشکل یاد بگیرید و از کتاب های آزمون هایی مثل TOEFL استفاده کنید.
برای یادگیری مقدماتی گرامر زبان انگلیسی کتاب "Essential Grammer in use"  یک کتاب خیلی خوب است. بعد از این کتاب هم می توانید کتاب "Advanced Grammar in Use" را مطالعه کنید. این دو کتاب از انتشارات دانشگاه کمبریج می باشند.

کتاب تست:
  می توانید از کتاب "زبان تخصصی کامپیوتر" از انتشارات  راهیان ارشد استفاده کنید (نگارش های جدید کتاب را بخرید چون نگارش های قدیمی این کتاب غلط های تایپی زیادی داشت)
 

2. مجموعه دروس پایه

مجموعه دروس پایه شامل درس های ریاضی 1و2 ، آمار و احتمال 1و2 و مبانی کامپیوتر (برنامه نویسی C++) می شود و جمعا 35 سوال از این درس طرح می شود:
 • 15 سوال از ریاضی 1و2
 • 10 سوال از آمار و احتمال 1و2
 • 10 سوال از مبانی کامپیوتر (برنامه نویسی با زبان C++)

  ریاضی 1 و 2:

      پیشنهاد می کنم از کتاب "حسابگان دیفرانسیل و انتگرال" از جیمز استوارت استفاده کنید. این کتاب یکی از بهترین کتاب های حساب دیفرانسیل و انتگرال ای است که در دانشگاه ها تدریس می شود. به گفته ناشر کتاب، این کتاب به عنوان پرفروش کتاب در زمینه حساب دیفرانسیل و انتگرال در قاره آمریکای شمالی شناخته شده و در بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا تدریس می شود.

البته ضرورتی ندارد که حتما این کتاب را بخوانید. اگر در دانشگاه ریاضی را از کتاب دیگری (مثل ریاضی سیلورمن) می خواندید می توانید از همان کتاب استفاده کنید چون مسلما مطالعه کتابی که قبلا یک بار خوانده اید راحتتر از مطالعه یک کتاب جدید است. چیزی که اهمیت دارد این است که باید مباحث زیر که تقریبا بین همه کتاب های حساب و دیفرانسیل دانشگاهی مشترک است را بخوانید:

مباحثی که معمولا مربوط به ریاضی 1 می شود:
توابع (مثلثاتی، معکوس، هذلولوی، نمایی، لگاریتمی و...) - حد - مشتق - کاربرد های مشتق - انتگرال - کاربرد های انتگرال - تکنیک های انتگرال گیری

مباحثی که معمولا مربوط به ریاضی 2 می شود:
معادلات پارامتری- مختصات قطبی و استوانه ای - دنباله ها و سری ها - هندسه تحلیلی (خم و رویه ها در فضای 3 بعدی) - توابع دو متغیره - مشتقات پاره ای (جزیی)  و کاربرد آنها - توابع برداری (میدان های برداری) - انتگرال های چندگانه  
 
 
دانشجویان رشته علوم کامپیوتر 2 درس چهار واحدی "ریاضی 1" و "ریاضی 2" را می گذرانند که شامل همه مباحث ذکر شده در بالا می شود. اگر از رشته دیگری غیر از علوم کامپیوتر فارغ التحصیل شده اید  شاید درس ریاضی 2 را نگذرانده باشید، در این صورت خودتان باید این درس را بخوانید.
 

کتاب تست برای ریاضی 1 و 2:
می توانید از کتاب  های "ریاضی عمومی 1" و "ریاضی عمومی 2"  از انتشارات پوران پژوهش استفاده کنید (از فرزین حاجی جمشیدی). این دو کتاب هم از جهت ارائه نکات کنکوری و هم از جهت کامل بودن کتاب های خوبی می باشند.


 
تجربه شخصی من در درس ریاضی!

کتاب ریاضی استوارت کتاب کامل و روانی است. من خیلی علاقه داشتم این کتاب را با حوصله وعمیق مطالعه کنم. بعد از تمام شدن هر فصل، اکثر تمرین های آخر فصل را حل می کردم. چون همزمان بقیه درس ها را نیز می خواندم تقریبا سه ماه طول کشید تا ریاضی 1 را تمام کردم. بعد از آن شروع به خواندن ریاضی 2 کردم. یک ماه هم ریاضی 2 خواندم. تقریبا 50 روز به کنکور ارشد مانده بود و من هنوز هیچ تستی از ریاضی 1 و 2 نزده بودم و البته ریاضی 2 را هم تمام نکرده بودم! استرس خیلی زیادی داشتم و طبق برنامه ریزی درسی که داشتم نمی توانستم در مدت باقیمانده هم ریاضی 2 را تا آخر مطالعه کنم، هم تست بزنم و هم جمع بندی کنم. می دانستم که اگر بیش از این برای ریاضی وقت بگذارم در بقیه درس ها احتمال موفقیتم کمتر می شود و ضرر بزرگی می کنم.
بلاخره دو ماه آخر ریاضی را رها کردم و تصمیم گرفتم که در کنکور سوالات ریاضی را جواب ندهم! چهار ماه ریاضی خواندن آن هم برای 0% !! خیلی هم بد نبود! در عوض وقت زیادتری روی آمار و برنامه نویسی گذاشتم تا بتوانم دسته گلی که در ریاضی به آب داده بودم را جبران کنم. خیلی از چیزهایی هم که خوانده بودم یادم رفت.
خوشبختانه در روز کنکور توانستم تقریبا 40% سوالات دروس پایه را جواب بدهم (اندکی تسکین برای آلامم!)
البته ناگفته نماند که سر جلسه کنکور به سفید گذاشتن سوالات ریاضی هم راضی نبودم. یک سوال که به نظرم خیلی ساده بود (و به قول معروف حیفم می آمد جواب ندهم) را جواب دادم. بعد از کنکور فهمیدم اشتباه جواب داده ام!  ریاضی:  0.33- %  !!!

 
نتیجه:
اگر می خواهید عمیق و با حوصله مطالعه کنید، ایده بسیار خوبی است، ولی زمان را فراموش نکنید!
 

آمار و احتمال

    برای مطالعه درس آمار می توانید از کتاب آمار و احتمال جان فروند استفاده کنید. این کتاب همه مباحث مورد نیاز برای کنکور را پوشش می دهد و تقریبا برای یادگیری نیاز به هیچ کتاب دیگری ندارید. البته شاید برای کنکوری ها، تمرین های آخر فصل کتاب جان فروند بهترین گزینه برای مسلط شدن بر مفاهیم نباشد (معمولا یا اثباتی هستند و یا اینکه صورت سوال طولانی است). برای حل  تمرین می توانید از کتاب آمار شلدون راس استفاده کنید. تعداد زیادی تمرین آخر هر فصل از این کتاب وجود دارد. کتاب شلدون راس هم از جمله کتاب های معروف در زمینه آمار و احتمال مقدماتی است و می توانید از آن به عنوان منبع کمکی استفاده کنید ولی برای یادگیری، کتاب آمار جان فروند مناسب تر است.

برای درس آمار و احتمال باید مطالب زیر را از کتاب جان فروند مطالعه کنید:
 • ترکیبات
 • مفاهیم مقدماتی احتمال
 • توزیع ها و چگالی های احتمال
 • امید ریاضی
 • توزیع های احتمال خاص (دو جمله ای، هندسی، پواسون،...)
 • چگالی های احتمال خاص (گاما ، نمایی، کای دو، نرمال،...)
 • ((( از فصل 7 از کتاب جان فروند (تابع های متغیر های تصادفی) فقط بخش های 2.7 و 3.7 را بخوانید. بقیه بخش ها را نیاز نیست بخوانید.)))
 • توزیع های نمونه گیری
 • ((( از فصل 9 کتاب آمار جان فروند (نظریه تصمیم) سوالی طرح نمی شود)))
 • فصل های 10 و 11 (نظریه برآورد)
 • فصل های 12 و 13 (آزمون فرض)
 • فصل 14 (رگرسیون و همبستگی) - فقط مباحث ابتدایی اول فصل را بخوانید چون سوالات زیادی از این مبحث طرح نمی شود.
در کل بیشتر وقتتان را صرف فصل های 1 تا 8 کنید (مباحث آمار 1) چون بیشتر سوالات از این مباحث مطرح می شود.

کتاب تست برای آمار:
می توانید از کتاب تست "آمار و احتمال مهندسی" از انتشارات آزاده استفاده کنید. (فقط از آخر کتاب شروع به تست زدن کنید چون تست های آخر این کتاب به تست های رشته علوم کامپیوتر شبیه تر است). مزیت این کتاب این است که شامل تست های زیادی از رشته های مختلف بوده و از نظر فصل بندی منطبق با کتاب جان فروند است.

مبانی کامپیوتر

     سوالات درس مبانی کامپیوتر از مباحث برنامه نویسی C++ طرح می شود. تمرکز سوالات بیشتر روی مباحث الگوریتمیک و محاسباتی است و کمتر به مباحث مربوط به Syntax زبان پرداخته می شود.
محاسبه مرتبه زمان اجرا، توابع بازگشتی، الگوریتم های جستجو و مرتب سازی و مباحث مربوط به زبان  C++ مانند اشاره گرها و آرایه ها از جمله مباحثی است که از آنها سوال طرح می شود.
برای مطالعه نیاز به کتاب خاصی ندارید و می توانید از هر کتابی که در دانشگاه برای زبان C++ مطالعه می کردید استفاده کنید و خیلی هم وارد مباحث مربوط به Syntax زبان نشوید، مثلا نیازی به مطالعه مباحث شیی گرایی ندارید و فقط مباحث ابتدایی مانند دستورات ورودی خروجی، دستورات کنترلی (if, while,...) ، حلقه ها، آرایه و اشاره گرها  و عملگر ها را مطالعه کنید.
این درس ارتباط نزدیکی با درس ساختمان داده ها دارد و مباحث مشترک بین این دو درس وجود دارد. مثلا الگوریتم های جستجو و  مرتب سازی ، آرایه ها ، توابع بازگشتی و... . از این جهت برای مطالعه این درس، در وقتتان صرفه جویی خواهد شد.

کتاب تست برای درس مبانی کامپیوتر:
   متاسفانه من نتوانستم هیچ کتاب تستی برای این درس پیدا کنم! نه در بازار و نه در اینترنت. البته شاید تا این لحظه که شما این متن را می خوانید کتاب تستی برای این درس تالیف شده باشد.
تنها منبعی که می توانم به شما پیشنهاد کنم سوال های کنکور سال های قبل است که می توانید از آنها استفاده کنید (کنکور ارشد سال های 86 تا 90 - جمعا 75 سوال از درس مبانی کامپیوتر- لینک سوالات در پست های قبل در همین وبلاگ وجود دارد).

برای آشنایی بیشتر با نحوه طرح سوال از این درس یک آمارگیری مختصر انجام داده ام که نتیجه آن را در جدول زیر می بینید. در این جدول مشخص شده که در چه سالی، چه تعداد سوال و از چه مبحثی طرح شده است.
 
مبحث / سالسال 86سال 87سال 88سال 89سال 90
جستجو و مرتب سازی---125---
محاسبه پیچیدگی زمانی11231
Trace کردن برنامه322---3
مباحث مربوط به Syntax و توابع کتابخانه ای13------3
شناسایی عملکرد کد4---2---1
توابع بازگشتی1---222
عبارات پسوندی، میانوندی و پیشوندی---1---------
پیاده سازی لیست پیوندی و پشته---1---------
سوالات خیلی ساده!---1---------

از طریق جدول بالا می توانید بفهمید که از چه مباحثی بیشتر سوال طرح می شود.
"شناسایی عملکرد کد" : یعنی اینکه یک قطعه کد به شما داده می شود و شما پرسیده می شود که عملکرد این کد چیست. در بعضی از سوالات عملکرد کد را به شما می گویند و یک یا دو سطر از کد را به شما نمی دهند (از کد حذف می کنند) و از شما می خواهند که مشخص کنید که سطرهای حذف شده کدام سطرها بوده اند. همه این سوالات تحت عنوان "شناسایی عملکرد کد" دسته بندی شده اند.
"سوالات خیلی ساده" : سوالات متفرقه و ساده. (کنکور سال 87- سوال شماره 58 :  "یک گیگابایت چند بایت است؟" )در پست های بعدی، منابع درس های ریاضیات گسسته، ساختمان داده ها و الگوریتم ها، اصول سیستم های کامپیوتری، نظریه اتوماتا و زبان ها و آنالیز عددی معرفی خواهد شد...

یکی از اولین دغدغه های کسانی که تصمیم گرفته اند برای کنکور کارشناسی ارشد مطالعه کنند این است که نمی دانند باید چه کتاب هایی را مطالعه کنند و یا اینکه از هر کتاب چه فصل های را بخوانند و چه فصل هایی را نخوانند.
  تقریبا نه ماه پیش که تصمیم گرفتم در کنکور ارشد علوم کامپیوتر شرکت کنم، چندین روز در اینترنت به دنبال منابع کنکور ارشد جستجو می کردم. سایت ها و وبلاگ هایی که در این زمینه مطلبی نوشته بودند بسیار کلی منابع را معرفی می کردند و یا مثلا برای هر درس 3 یا 4 کتاب معرفی می کردند که مسلماً داوطلب کنکور نمی تواند برای هر درس از 3 یا 4 کتاب مطالعه کند و باید کتابی را مطالعه کند که در وهله اول مباحث کنکوری را پوشش داده باشد و در وهله بعد شیوا و روان  باشد.

این شد که تصمیم گرفتم تجربیات کنکور ارشد و همچنین بسیاری از مطالب مفیدی که در طول این مدت از گوشه و کنار جمع آوری کرده بودم را در وبلاگم قرار دهم تا بتوانم به کسانی که می خواهند در کنکور ارشد علوم کامپیوتر شرکت کنند و از منابع کنکور آگاهی کافی ندارند کمکی کرده باشم (البته قبلا هم تعدادی از بازدیدکنندگان وبلاگم از من خواسته بودند که چنین کاری را انجام دهم)

در پست های آینده در مورد کتاب هایی که باید برای هر درس مطالعه شوند (و همچنین فصل هایی از هر کتاب که باید مطالعه شود) به طور کامل توضیح خواهم داد. همچنین اهمیت کنکوری هر مبحث درسی را نیز ذکر خواهم کرد.

امیدوارم که مفید واقع شود ...

بلاخره بعد از یک هفته کاوش در اینترنت، توانستم سوال های کنکور کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر را پیدا کنم!

توجه: سازمان سنجش از  روز 7 اسفند کلید های اولیه کلیه آزمون های کارشناسی ارشد سال 90 را بر روی سایت خودش قرار داده. چنانچه کسی به سوالات اعتراضی داشته باشد، می تواند به سایت سنجش مراجعه کند.

 

دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر سال  90

دانلود کلید سوالات کنکور کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر سال 90

 

موفق باشید.

 

یک سری سوالات کنکور کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر سال های قبل رو که جمع آوری کردم، برای دانلود گذاشتم. امیدوارم که بتونید ازشون استفاده کنید.

 

دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر سال ۸۹

دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر سال ۸۸

دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر سال ۸۷

دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر سال ۸۶

 

اگر کسی سوالات سال های 85 و ماقبل رو هم داره لطفا برام میل بزنه تا با کمال میل تو وبلاگ قرار بدم. متشکرم.

برچسب ها: کنکور ارشد

“Knock, knock.”
“Who’s there?”
very long pause …. “Java.”


There are only 10 kinds of people in this world: those who know binary and those who don’t!


"640 KB ought to be enough for anybody."
– Bill Gates, 1981.

ought: می بایست - باید


Two strings walk into a bar and sit down.
The bartender says, “So what’ll it be?” The first string says, “I think I’ll have a beer quag fulk boorg jdk^CjfdLk jk3s d#f67howe%^U r89nvy~~owmc63^Dz x.xvcu”
“Please excuse my friend,” the second string says, “He isn’t null-terminated.”

bartender: کسی که در بار مشروبات برای مشتریان می ریزد


A guy is standing on the corner of the street smoking one cigarette after another.
A lady walking by notices him and says: "Hey, don't you know that those things can kill you? I mean, didn't you see the giant warning on the box?!",
"That's OK" says the guy, puffing casually "I'm a computer programmer" "So? What's that got to do with anything?" "We don't care about warnings. We only care about errors."


"I think there is a world market for may be five computers."
– Thomas Watson, chairman of IBM, 1943.


"There is no reason anyone would want a computer in their home."
– Ken Olson, president, chairman and founder of Digital Equipment Corp.,1977.


A mathematician, a physicist, an engineer and a computer scientist are given an identical problem: Prove that all odd numbers greater than 2 are prime numbers.

They proceed:
Mathematician: 3 is a prime, 5 is a prime, 7 is a prime, 9 is not a prime - counterexample - claim is false.

Physicist: 3 is a prime, 5 is a prime, 7 is a prime, 9 is an experimental error, 11 is a prime, ...

Engineer: 3 is a prime, 5 is a prime, 7 is a prime, 9 is a prime, 11 is a prime, ...

Computer Scientist: 1 is a prime, 1 is a prime, 1 is a prime, 1 is a prime, ... Yes, they're all primes !!!

prime: عدد اول


How many programers dose it take to change a light bulb? None – It’s a hardare problem!

دستور cout درون حلقه زیر چند بار اجرا می شود؟

for (double d = 0.0;  d != 0.1;  d += 0.01)
{
     cout<< d;<d;>
}

احتمالا فکر می کنید که دستور cout درون این حلقه 10 بار تکرار می شود. ولی واقعیت این است که این حلقه هیچ وقت متوقف نمی شود!!! می توانید امتحان کنید!

آیا دلیل این اتفاق را می دانید؟

درباره وبلاگ
در این وبلاگ با رشته علوم کامپیوتر (‍Computer Science)،
گرايش هاي آن و همچنين تفاوت این رشته با رشته مهندسي كامپيوتر آشنا خواهيد شد.
آرشیو مطالب