یک شمای کلی از شرکت:
 International Business Machines Corporation 
 نوع شرکت: سهامی عام (در بورس نیویورک با عنوان IBM) تاریخ تاسیس: 1889 تاریخ ثبت :1911 شعبه اصلی : آمریکا- نیویورک – آرمونک
  

  
 اشخاص کلیدی شرکت: Samuel j.palmisano - رئیس و رئیس هئیت مدیره Mark Loughridge - مدیر ارشد و رئیس هئیت مدیره Dan fortin - رئیس شرکت در کشور کانادا Frank kern - رئیس شرکت در منطقه اقیانوسیه Nick Damofrio - نایب رئیس در بخش تکنولوژی Bruno Di Leo - رئیس بخش تحقیقات و تکنولوژی در شمال اروپا Dominigue Cerutti - رئیس بخش تحقیقات ئ تکنولوژی در اروپای جنوبی 

 این شرکت  در واقع کار خود را در سال ۱۹۱۱ با نام Computing -Tabulating -Recording Company  در نیویورک و توسط  Herman Hollerith  آغاز کرد .

CTR  شرکتی ادغام شده از شرکتهای Tabulating Machine Company ( شرکت کارتهای منگنه هالریس ) ، International Time Recording Company ( شرکت ساعت سازی ) ، Computing Scale Company ( شرکت سازنده ترازو و وزنه ) و Bundy Manufacturing ( شرکت ساعت سازی ) بود . CRT در آغاز کار خود دارای ۱۲۰۰ کارمند و سرمایه‌ای حدود ۱۷.۵ میلیون دلار آمریکا بود .

در سال ۱۹۱۴، توماس جی. واتسون بزرگ به عنوان مدیرعامل این شرکت شناخته شد . واتسون در طول ۱۰ سال توانست کارتجارتی بصورت  جدول‌بندی و دیگر کارهای خدماتی شرکت را قطع کرده و فعالیت شرکت را به سرمایه گذاریی بین المللی متمرکز کند و نام شرکت را در سال ۱۹۲۴ به آی‌بی‌ام تغییر دهد. از دهه ۱۹۲۰ تا ۱۹۶۰، آی‌بی‌ام تعداد زیادی از شرکتها را مجبور کرد تا سیستم‌های اداری خود را به ماشینهای دفتری/ رایانهٔ تبدیل کنند.

اولین رایانه‌های تجاری این شرکت در سال ۱۹۵۳ با نام ۷۰۱ معرفی شدند ، یکسال بعد نیز مدل جدیدتر این رایانه با نام ۶۵۰ عرضه شد . در اواخر دهه ۱۹۵۰، رایانه ۶۵۰ به عنوان پر مصرف ترین رایانه در جهان شناخته شد . بدین صورت که ۱۸۰۰ دستگاه از این رایانه‌ها در جهان عرضه گردید . در سال ۱۹۵۹، آی‌بی‌ام رایانه ۱۴۰۱ خود را معرفی کرد که این رایانه در دهه بعد یعنی دهه ۱۹۶۰، در حدود ۱۸۰۰۰ دستگاه فروش داشت .

 در سال ۱۹۶۴، این شرکت رایانه System/۳۶۰ خود را معرفی کرد که این رایانه دارای خط تولید بسیار موفقی بود .  در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، آی‌بی‌ام ریزرایانه‌های غیرسازگار مختلفی را که شامل System/۳۶ و System/۳۸ بودند را عرضه کرد . همچنین در سال ۱۹۸۸، رایانه AS/۴۰۰ که رایانهٔ بسیار موفق بود از این شرکت معرفی شد.

 

  (IBM PC XT (personal computer 

 

 در سال ۱۹۸۱، این شرکت رایانه شخصی (PC) خود را معرفی کرد که این رایانه استانداردی برای رایانه‌های شخصی شناخته شد . خط تولید رایانه‌های شخصی آی‌بی‌ام نیز مانند تولیدات دیگر آن بسیار موفق بود. این خط تولید امروزه نیز با کارایی بالا به کار خود ادامه می‌دهد .  آی‌بی‌ام برای رایانه‌های شخصی خود سیستم عامل OS/۲ را ارایه کرد .  با آمدن ویندوز این شرکت سیستم عامل خود را ازبین نبرد بلکه هردو سیستم عامل را با سیستم‌های خود ارایه می‌کند. در سال ۱۹۹۱، آی‌بی‌ام با اپل و موتورولا همکاری اش را آغاز نمود و تراشه PowerPC را ارایه داد .  بعلاوه سیستم‌های تحت PowerPC در سال ۱۹۹۵ معرفی شدند.

 

 

درون شرکتIBM

  

آبی بزرگ:Big Blue

آبی بزرگ در واقع لقب شرکت IBM است که سه تئوری برای توصیه آن وجود دارد :یک تئوری به این صورت است که ایت اسم به خاطر رنگ کامپیوترهای بزرگ ساخته شده توسط IBM در سال1960 و اوئل 1970 بوجود آمده , تئوری دوم این لقب را با توجه به علامت(LOGO) شرکت بیان میکند و تئوری سوم ان را منصوب به لباس فرم شرکت در گذشته میداند که کارمندان شرکت قبلا پیراهن سفید و لباس آبی به تن داشته اند .

 

لباس رسمی شرکت:

 لباس تیره یا خاکستری با پیراهن سفید و کراوات ساده , اینها یونیفرم عمومی کارکنان شرکت IBM در قرن20 به شمار میرود .

در سال 1990 با توجه به تغییر مدیر شرکت , lou gerstner  ، این قوانین برای همسان سازی با دیگر کمپانی های تکنولوزی بزرگ از بین رفت .

 

Logos

 

این لوگو که در ساللهای 1947 تا 1956 بکار میرفت بعدا با یک نوع دیگر نوشتاری آن که پرنگتر و bold به نظر میرسد جای خود را عوض کرد.

 

این لوگو در طول سالهای 1956 تا 1972 بکار برده شد.

 

 

این لوگو که در سال 1972 جایگزین مدلهای قبل از آن شد تا به امروز به کار میرود و در دو نوع8.13 خطی افقی استفاده میشود و مانند نمونه های قبلی توسط paul rand طراحی شده است.

 

 

منبع :wikipedia

ترجمه : شیدا شیدایی فر

نظرات0
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب کاربریایجاد حساب کاربری
درباره وبلاگ
درصورت تمایل، لطفآ فقط با ذکر منبع از مطالب استفاده کنید.
آرشیو مطالب