ScienceDaily -Sep. 9, 2010 : رباتی که میتواند سربازان دشمن را با ایجاد یک سری از دام ها گمراه کرده و طوری خود رامخفی کند که شناسایی و دستگیر نشود ؛ اگرچه این صحبت بیشتر تداعی کننده فیلمهای سینمایی ترمیناتور  است ، اما در واقع این موضوع مبحثی است که توسط محققان در انستیتو تکنولوژی جورجیا به عنوان نخستین آزمایشات در زمینه ساخت روباتهایی با قابلیت فریفتن حریف پیگیری شده است .

 

پروفسور Ronald Arkin در سمت چپ و Alan Wagner - ربات مشکی نیز با فریفتن ربات جستجوگر که به رنگ قرمز است ، آن را به راهرو سمت چپی فرستاده در حالیکه خودش در مخفیگاه مرکزی پنهان شده

' در عکس فوق پروفسور Ronald Arkin را در سمت چپ و Alan Wagner را میبینید - ربات مشکی نیز با فریفتن ربات جستجوگر که به رنگ قرمز است ، آن را به راهرو سمت چپی فرستاده در حالیکه خودش در مخفیگاه مرکزی پنهان شده '

رونالد آرکین ( Ronald Arkin ) از اساتید برجسته دانشگاه جورجیا در زمینه محاسبات تعاملی در این باره میگوید :"ما الگوریتمهایی را توسعه داده ایم که به ربات این توانایی را میدهد که یک انسان یا یک ماشین هوشمند دیگر را گمراه کند و ما تکنیک هایی را طراحی کرده ایم که به ربات کمک میکند که بهترین استراتژی برای گول زدن را انتخاب کند بطوری که شانس کشف مسئله گول زننده را به حداقل برساند . "

نتیجه آزمایشات روباتیک و تئوریها و شناخت مدل های گول زننده ، در ژورنال بین المللی جمعیت روباتیک (International Journal of Social Robotics) در سوم سپتامبر منتشر شده است. لازم به ذکر است که این تحقیق توسط موسسه تحقیقاتی Naval سرمایه گذاری شده است.

این امکان وجود دارد که در آینده رباتهای با قابلیت فریفتن در عرصه های مختلفی همانند مسائل نظامی و عملیات تجسس و نجات ارزشمند به حساب رسند ؛ چرا که یک ربات تجسس و نجات ممکن است برای برقراری آرامش و یا عملیات نجات از یک محیط متشنج نیاز به فریفتن داشته باشد ؛ همچنین رباتهای نظامی در منطقه جنگی این توانایی را دارند که با گمراه کردن دشمن ، خود را به همراه اطلاعات ارزشمندی که به همراه دارند از دسترس دشمن دور نگه دارند.

آلن واگنر ( َAlan Wagner ) ، نویسنده همکار و مهندس محقق در انستیتو تحقیقات تکنولوژی جورجیا میگوید : " در اغلب رباتهایی که با انسان و اجتماع تعامل دارند،شاید به ندرت استفاده از فریفتن مورد استفاده قرار گیرد ولی این موضوع برای روباتهایی که با منابع حساس و پرخطر در تعامل هستند ، مسئله مهمی تلقی میشود . چراکه روباتهایی که چگونگی گمراه کردن حریف را میدانند در نهایت برتری و مزایایی نسبت به روباتهایی که به این مسئله واقف نیستند ، دارا هستند . "

برای مطالعه این موضوع ، پژوهشگران روی حرکات و باورها و ارتباطات یک ربات به منظور مخفی شدن از دید دیگر رباتها متمرکز شدند و برنامه هایی را توسعه دادند که قادر باشد رفتار فریب آمیز بصورت موفقیت آمیزی تولید کند.

اولین گام  ، آموزش ربات فریبکار بود که چطور موقعیت را ارزیابی کند . واگنر و آرکین از تئوری همبستگی متقابل (Interdependence Theory )  و تئوری بازی برای توسعه الگوریتمهایی که ارزش فریب را در یک محیط خاص تست میکند ، استفاده کردند . محیط میبایست به گونه ای باشد که بین ربات گول زننده و ربات جستجوگر تقابل ایجاد کرده و فریب دهنده میبایست از این حقه سودی حاصل میکرد . برای این منظور یک محیط فرضی که توسط محققان جورجیا توسه پیدا کرد بدین شرح بود که ربات با دادن اطلاعات نادرستبه ربات جستجوگر ، به آن کلک میزد و از این میان به نفع خودش استفاده میکرد 

برای تست الگوریتمهای مربوطه ، محققان 20 آزمایش برای بازی قایم موشک اجرا کردند که در آن دو ربات مستقل بازی میکردند .مارکرهای رنگی به عنوان پرچمهایی در طی سه مسیر به کار میرفتند که محل مخفی شدن های ربات را به ربات جستجوگر رهنمون میشد ؛ رباتی که میبایست مخفی شود ، به صورت رندوم یک محل را از میان سه محل مجاز انتخاب میکردو در جهت آن مسیر شروع به حرکت کرده ، در حالیکه به مارکرها در آن مسیر ضرباتی را میزد! وقتی که ربات مخفی شونده به نقطه ای میرسید که قبلآ از آن مسیر گذشته بود ، مسیرش را عوض کرده و برای مخفی شدن در جای دیگر شروع به حرکت میکرد .باید توجه کنید که حضور یا فقدان یک مارکر نشان دهنده موقعیت مخفیگاه از سوی ربات جستجوگر بحساب می آمد.

 واگنر توضیح میدهد : " ایجاد یک  سری از اعمال غلط انداز توسط ربات مخفی شونده با ضرباتی که به مارکرها میزد ، میتوانست به ربات جستجوگر کلک بزند ."

ربات مخفی شونده این توانایی را داشت که در 75 درصد موارد باموفقیت حقه بزند.

واگنر ادامه میدهد که " نتایج آزمایشات کامل نبوده و ایشان در حال ایجاد آموزش و استفاده از سیگنالهای فریبنده بوسیله روباتها در محیط پرسروصدا و نویز دار هستند. نتایج بصورت مقدماتی مشخص کرده اند که تکنیکها و الگوریتمهای تشریح شده بر روی کاغذ میتوانند تولیدات موفقیت آمیزی از طرف رباتها برای فریفتن داشته باشند . "

در پایان آرکین میگوید : " در ابتدای کار ما نگران جنبه های اخلاقی موضوع برای ساخت یک ربات فریبکار بودیم و متوجه شدیم این مسئله میتواند جنبه های سودمند و زیان آوری داشته باشد .ما به شدت علاقمند به بحث در مورد اقتضاء رباتهای فریبکار هستیم تا بتوانیم مقررات و آیین نامه هایی برای توسعه این گونه سیستها وضع کنیم  "

 

منبع : www.sciencedaily.com

لینک مطلب : http://gtresearchnews.gatech.edu/deceptive-robots/

توضیحات تکمیلی و تئوری مقاله: http://www.springerlink.com/content/p8085451p55u6141/

ترجمه : شیدا شیدایی فر

 < www.iaaai.org >

نظرات1
عالی بود
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب کاربریایجاد حساب کاربری
درباره وبلاگ
درصورت تمایل، لطفآ فقط با ذکر منبع از مطالب استفاده کنید.
آرشیو مطالب